Jak dobrać pompę ciepła?
Pompa ciepła to idealny rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić środki na ogrzewanie budynku. Nie zawsze jednak wszystko działa tak jak powinno. Dlaczego tak jest i jak odpowiednio dobrać pompę ciepła? Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat zawarliśmy w poniższym artykule.
Przeliczenie zapotrzebowania budynku na moc.
Najważniejsze w procesie doboru pompy ciepła jest precyzyjne obliczenie mocy, która potrzebna jest do ogrzania budynku o danej powierzchni. Dziś na rynku obecnych jest wiele firm, które podczas konsultacji z klientem skupiają się jedynie na podstawowych pytaniach, co może skutkować nieodpowiednim doborem urządzenia, a w konsekwencji problemami z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Jakie więc parametry powinniśmy uwzględnić, aby dobrać pompę, która będzie odpowiednia dla naszego budynku?
- Określenie całej powierzchni, która ma być ogrzewana – w przypadku występowania piwnicy lub garażu, niezbędną informacją jest to, czy pomieszczenia te są ogrzewane.
- Rok budowy budynku, który pozwala na określenie technologii oraz utraty ciepła z tym związane
- Szczegółowa informacja na temat ocieplenia całego budynku – jaki rodzaj i grubość materiału został zastosowany do ocieplenia zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnątrz budynku. Czy zastosowano ocieplenie podłogi i dachu oraz pozostałych pomieszczeń takich jak garaż, piwnica, czy strych.
- Ważnym aspektem są również okna – jakiego typu produkty zostały zastosowane oraz jaka jest ich powierzchnia przeszklenia.
- Lokalizacja budynku, która pozwoli na określenie strefy klimatycznej.
- Aktualny system ogrzewania – czy w budynku zamontowane są grzejniki, ogrzewanie podłogowe, czy może system mieszany.
- Domownicy i ich preferencje – ile osób mieszka w budynku oraz informacja dotycząca tego, czy preferują oni kąpiele w wannie, czy częściej wybierają prysznic.
- Jakiej temperatury oczekuje klient w domu, a jakiej w garażu, czy piwnicy w przypadku ogrzewania tych pomieszczeń oraz czy klient życzy sobie, aby pompa grzała również wodę użytkową.
- Czy pompa ciepła będzie współpracować z innym system grzewczym takim jak kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym, czy kocioł elektryczny.
- Aktualne wydatki – jakie są średnie koszta związane z ogrzewaniem lub ile opału rocznie używane jest do ogrzewania budynku.
Jak widać pytań jest wiele, a pominięcie części z nich może prowadzić do nieprawidłowego doboru pompy ciepła do potrzeb klienta. Czym to może skutkować?
W przypadku zainstalowania pompy o zbyt niskiej mocy może się okazać, że urządzenie generuje energię niezbędną do ogrzania budynku tylko przy wysokich temperaturach powietrza na zewnątrz. Skutek jest prosty – w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panują mrozy w budynku będzie zimno, a dodatkowo taka pompa nie będzie w stanie zapewnić nam stałego dostępu do ciepłej wody. Dobór pompy ciepła o zbyt niskiej mocy będzie skutkował również zwiększonym zużyciem energii elektrycznej przez grzałki oraz narażeniem klienta na wysokie koszty dogrzewania budynku, które można zminimalizować lub nawet wyeliminować przy prawidłowo dobranej pompie ciepła.
Skutki doboru pompy o zbyt dużej mocy to przede wszystkim wysokie koszty inwestycyjne i ekspolatacyjne. W przypadku przewymiarowania pompy ciepła, często dochodzi również do podobnej sytuacji odnoszącej się do zbiornika na ciepłą wodą użytkową, a to kolejne koszty po stronie klienta.
Kolejnym kosztem w tym przypadku jest zwiększenie zużycia energii przez sprężarkę. W tym przypadku występuje również duże prawdopodobieństwo stosowania bufora centralnego ogrzewania. Warto zaznaczyć, że dobrze dobrana pompa ciepła powinna pracować w sposób ciągły, a przy zbyt dużej mocy urządzenie będzie włączać się i wyłączać, co może powodować problemy z funkcjonowaniem pompy ciepła.
„Lepiej wziąć większą i się nie martwić” – wiele firm w obawie o niezadowolenie klienta proponuje pompy ciepła o zbyt dużej mocy. Czy więcej, zawsze znaczy lepiej?
Większość pomp ciepła jest fabrycznie wyposażonych w grzałkę, która w przypadku niskich temperatur za oknem wspomaga pracę urządzenia dogrzewając budynek. W wielu przypadkach klient pozostawia sobie również alternatywne źródło ciepła, które w przypadku nawet nieco za małej pompy ciepła wspomaga jej działanie, przez co nie jest to tak duży problem jak dobór pompy o zbyt dużej mocy.
Nie trzeba się długo zastanawiać nad kolejnym powodem proponowania pomp ciepła o zbyt dużej mocy przez wiele firm obecnych na rynku. Większa pompa, to większe koszt inwestycji dla klienta, a co za tym idzie większy zarobek i prowizja dla firmy.
Przeanalizuj zakup i podejmij właściwą decyzję.
Planując zakup pompy ciepła, warto więc zapoznać się z ofertami kilku firm i sprawdzić, jakie podejście do klienta oferują. Czy są nastawieni wyłącznie na sprzedaż i zarobek, czy jednak dobro klienta jest dla nich priorytetem. Zawsze możemy zadać pytanie, dlaczego właśnie taka pompa ciepła została nam zaoferowana. Warto również skorzystać z darmowych kalkulatorów dostępnych w internecie, które pozwolą nam na obliczenia jakiego dokładnie urządzenia potrzebujemy. Na stronie www.cieplowlasciwe.pl po uzupełnieniu wszystkich parametrów możemy sprawdzić ile energii na ogrzewanie zużywamy w skali roku i jaka maksymalna moc jest potrzebna, aby ogrzać nasz budynek.
Którą firmę wybrać, komu zaufać?
Podejmując decyzję o zakupie należy zwrócić uwagę na doświadczenie jakim może pochwalić się dana firma. Warto przemyśleć również, czy gigant sprzedażowy nie będzie nastawiony jedynie na zysk, a dobro klienta zejdzie u niego na dalszy plan. W przypadku wielu realizacji, zlecanych różnym podwykonawcom, nie da się kontrolować wszystkiego, zwłaszcza jakości. W przypadku mniejszych firm uzyskujemy gwarancję indywidualnego podejścia do klienta i dbania o każdy szczegół.
Kolejną kwestią jest oferta budowana jedynie na podstawie rozmowy telefonicznej, bez wykonania odpowiedniego audytu. Podjęcie odpowiedniej decyzji wymaga czasu, dlatego należy również unikać ofert przygotowywanych „od ręki” podczas szybkiej wizyty, czy rozmowy telefonicznej. Warto powrócić do naszego artykułu i sprawdzić, czy padły wszystkie niezbędne pytania. Indywidualną ofertę dla każdego budynku powinien przygotowywać fachowiec, a nie jak ma to miejsce w wielu przypadkach, osoba zajmującą się jedynie sprzedażą. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że pompa ciepła, którą wybraliśmy jest odpowiednia do naszych potrzeb.
Jak to wygląda u nas?
Jako Eco Sun Solutions od początku istnienia podchodzimy indywidualnie do każdego klienta. Wszystkie ekipy techniczne działają bezpośrednio pod naszą firmą instalując pompy ciepła od sprawdzonych producentów. Polegamy wyłącznie na specjalistach z wieloletnim doświadczeniem w branży. Priorytetem jest dla nas zadowolenia klienta nie tylko z działania pompy ciepła, ale również na etapie obsługi oraz montażu.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Państwu temat dotyczący odpowiedniego doboru pompy ciepła i rozwiał w jakiejś części Państwa wątpliwości. W przypadku kolejnych pytań służymy oczywiście fachową poradą i pozostajemy do Państwa dyspozycji.