Dotacja Warszawska
Dotacja Warszawska – lokalny program dotacji na fotowoltaikę
Co? Wybierając program dotacyjny dla dofinansowania instalacji fotowoltaicznych można wybierać nie tylko z ogólnokrajowych programów jak Mój Prąd, ale można też rozważyć dotacje regionalne. Dotacja Warszawska, jest właśnie lokalny programem, który pomaga zaspokajać stale rosnące zainteresowanie fotowoltaiką poprzez dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jej głównym celem jest zachęcenie właścicieli nieruchomości do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji trafiających do atmosfery wytwarzanych przez mieszkania prywatne i przez działalności gospodarcze.
Kiedy? Wnioski są przyjmowane od 1 września 2021 roku do końca marca w roku, w którym montowana jest instalacja fotowoltaiczna. Jeżeli więc chcecie skorzystać z Dotacji Warszawskiej w 2022 roku, to trzeba złożyć wniosek pomiędzy 1 września 2021 roku a 31 marca 2022 roku.
Kogo dotyczy? Z Dotacji Warszawskiej mogą skorzystać osoby fizyczne realizujące inwestycje na zaspokojenie własnych potrzeb energetycznych, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby prawne na inwestycje związane z zaspokojeniem zapotrzebowania dla działalności gospodarczej. Aby ubiegać się o Dotację Warszawską wystarczy być właścicielem nieruchomości znajdującej się na terenie Warszawy. Dodatkowo nieruchomość ta nie może być ogrzewana kotłami lub piecami na paliwo stałe lub olej opałowy.
Czego dotyczy? Dotacja Warszawska to bezzwrotna dotacja przeznaczona na dofinansowanie zakupu i montażu rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii, a także demontaż starego i nieefektywnego źródła ogrzewania. Mogą to być panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe i inne.
Jaka kwota? Maksymalna kwota dofinansowania, którą można otrzymać w ramach Dotacji Warszawskiej na montaż i zakup odnawialnego źródła energii to 15.000 zł, ale nie więcej niż 1.500 zł za 1 kW. Dotacja Warszawska na odnawialne źródła energii dla jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, wynosi do 80% rzeczywistych kosztów inwestycji.
Środki na inwestycję są wysyłane na konto wykonawcy lub bezpośrednio do inwestora po jej rozliczeniu.